Tatile huzursuz giderseniz huzuru bulmazsınız, en iyi ihtimalle “bronz bir huzursuz” olursunuz.

Beyaz yakalı için bayram demek, gidilmek istenen bir istikamete güzel bir seyahat organizasyonu yapmak için harika bir fırsat demek. -ti.

Normal koşullar altında dün gece veya en geç bugün sabah hepimiz valizlerimizi çeke çeke havalimanlarının yolunu tutacak, çok uzun zamandır görmediğimiz kişilerle çeşitli kuyruklarda denkleşecek, hiç çekincesizce birbirimizi öpecek, seyahat arkadaşlarımızla aynı bardaklardan içeceklerimizi içecektik.  Duty free’de hiç tanımadığımız onlarca kişinin ellerine ve dudaklarına sürdüğü kozmetiklerle makyajlarımızı yapacaktık. Her yeri fütursuzca elleyecektik.

5ed6d6c31136200b18720713bc398b5f

Benim de planım bu birkaç günü Teos’ta denizin keyfini sürerek ve ailemle geçirdikten sonra, çarşamba gecesi İran’a uçmaktı. Bayram ve devamında birleştireceğim günlerle işe on günlük bir ara verecektim. Önce kendi evimde, kendi koyumda, sakince güneşlenip kitaplar okuyacak, sonra da hiç bilmediğim bir kültürün ortasına kendimi atacak, Yezd, İsfahan ve Tebriz’i keşfedecektim. İran benim uzun zamandır merak ettiğim ve yolumu düşürmek istediğim bir ülkeydi. (Hemen burun kıvırmayın, Fas ve Ürdün‘e gitmeden önce de bunu yaptınız, sonra dibiniz düştü fotoğraflara, videolara bakarken!) 

Olmadı. “Ah, vah, keşke” gibi yakınmalar içinde de değilim.

IMG_6350

Evde garip bir kamp dönemi yaşıyorum. Bir yandan her gün çeşitli yoga derslerine giriyorum, bir yandan Zeynep Aksoy’dan Mindfulness eğitimi alıyorum. Bir yandan da hukuki işlerim, bütün yoğunluğu ile gümbür gümbür akıyor. Her hafta “Bu hafta artık rahatlarım biraz.” derken, hop karşımda acil müdahale edilmesi gereken bir kriz veya yepyeni bir ihale sözleşmesi buluyorum. 

“Yoga-meditasyon-hukuk-yazı kapmındayım.” diye kendi kendime takılıyorum.

IMG_6168

Fiziken yollara düşmüyorum, kilometrelerce yol kat etmiyorum, bilmediğim ülkelerin sokaklarında yürümüyorum; ama kendi evimde, kendi zihnimde ve kendi bedenimde keşifteyim. Sakatlanıyorum, duygulanıyorum, keyifleniyorum, gururlanıyorum, şaşırıyorum, hüzünleniyorum, kahkahalar atıyorum…

Mindfulness eğitiminde doing mindbeing mind kavramları var. Bunlardan birisi iyi, diğeri kötü, hep şu noktada olmalıyız diye bir kural yok. Önemli olan bunların arasında doğru geçişleri yapabilmek.

“Doing mind” çabasızca olduğumuz halimiz. Bu haldeyken, geçmişe bakıyor, geleceğe projeksiyon yapıyoruz. İşlerimizi böyle hallediyoruz. Diğer yandan sürekli bu otomatik pilot halimizde kalırsak, anın farkında olmadan hedefe odaklanmış halde bulunduğumuz için, içinde bulunduğumuz an hep yetersiz geliyor bize. 

“Being mind” ise ana odaklanan, deneyimden kaçmayan, deneyimleri olduğu gibi kabul eden kısım. Dolayısıyla buna geçiş sağlayabilince anın tadını çıkartmaya başlayabiliyoruz.

Ben bu eğitimde mutlulukla şunu fark ettim, ben doğal hali mindfulness olan bunun için olağanüstü bir çaba harcaması gerekmeyen kişilerdenim. Hani “Bu enerji nereden geliyor? Nasıl hep bu kadar keyiflisin?” gibi sorular soruyorsunuz ya bana; ben gerçekten geçmiş ve gelecek gibi düşüncelere enerji harcamayıp, o anın tadını çıkartıyorum gündelik hayatımda bir kriz olmadıkça.

Diğer yandan bu “Tamam oldu bitti.” denilmesi kolay olmayan uzun bir yolculuk. Ben “şimdiki an”ı yaşamakta iyi olsam da, keyfimi kaçıran dış müdahalelerde “don ve kaç” tepkisi verdiğimi fark ettim son zamanlarda. Bir şey beni mutsuz mu ediyor, hemen fiziken oradan uzaklaşıyorum. Olduğu gibi kabul etmek konusunda fena sayılmam ama benim “olmazsa olmazlarıma” dokunan herhangi bir tavır veya ortamda fiziken duramıyorum. Hangi saat, hangi koşul olursa olsun kaçıyorum.

Mindfulness, herkesin mutlaka üzerinde çalışması gereken bir alan bulabileceği, attığı en küçük adımın bile hayatında kayda değer fark yaratacağı bir yol.

Bu kavramlara biraz girmek isterseniz Zeynep Aksoy’un Youtube kanalındaki videolara göz atabilirsiniz.

6b23c161dc66f261c5de8b26092a50a7

Bugün dinlediğim derste şöyle bir örnek vardı: “İstanbul’da çok stresliyim. Bodrum’a gidince rahatlayacağım.” dediğinizde ve beyin yapınızı değiştirmediğinizde, Bodrum’a gitmeniz, hatta çok daha muhteşem denizli çok daha havalı bir istikamete gitmeniz bile stresinizi azaltmıyor. Aynı beyin yapısını Bodrum’a da, Bali’ye de götürüyorsunuz.

Duygusal tepkilerin oluşmasındaki birincil role sahip beyin bölgesi olan amigdala, çevrenizdeki fiziki değişime cevap vermiyor. İstanbul’dan uzaklaştığınızda değişmiyor. Amigdala sizin çevreyi nasıl algılayıp onu nasıl yorumladığınızı yansıtıyor.

Dolayısıyla bu bayramda tatile gidemediniz diye üzülmeyin, “Çok stresliydim, bu belirsizlikten çok gerilmiştim, rahatlamak için bir tatile ihtiyacım vardı.” diye de kendinizi kandırmayın. Çok gergin ve çok sıkılmışsanız da o tatilde bambaşka şeylere öfkelenip patlayacaktınız.

IMG_6001

Ortalıkta harika eğitimler var. Harika yoga ve meditasyon programları var. Bu bayram gelin kendi içinize huzursuzluklarınıza, duvarlarınıza, sevgisizliklerinize, egonuza, kırgınlıklarınıza bir bakın.

Gelin, bu bayram özenle kendinize bakın. Neleri seviyorsunuz? Neleri sevmiyorsunuz? Duşta su vücudunuza değdiğinde ne hissediyorsunuz? Biraz daha sıcak olduğunda, biraz daha soğuk olduğunda? Vücudunuz yogada hangi pozları seviyor? Evin hangi noktasında kendinizi daha keyifli hissediyorsunuz? Farkında olun.

Size bayram çikolatası ikram edemeyeceğim. Her birinize tek tek sarılıp, bu dönemde bana müthiş iyi gelen yazılarımı desteklediğiniz için de sevgimi göstermek isterdim. Mesafeli ve evimizde geçirdiğimiz bu günlerde, ancak bana çok iyi gelen şeyleri paylaşıp, sizi de içinizdeki keyfi ve mutluluğu keşfetmeye davet edebiliyorum. 🙂

Kalbimden kalbinize,

İyi bayramlar!

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s