Evde Yoga İçin Ders Tavsiyeleri – Youtube / Zoom / IGTV

O kadar matrak bir halde yaşıyorum ki son dönemlerde, kendime şöyle dışarıdan baktığım her an kahkahalar atıyorum.

Bir yandan tutkulu aşk sahneleri yazarken, diğer yandan pirinç sütü yapmak için ocaktaki tencereyi karıştırıyorum. Hararetli sözleşme pazarlıkları yaparken, altımda yoga taytım oluyor. Hukuki süreçler üzerinde çalışırken, notlarımı meditasyon için kurduğum altara karşı alıyorum. Bağımsız filmler izlerken, ayurvedaya merak saldığım için baştan aşağı zerdeçal koktuğumu fark ediyorum. Mindfulness eğitimime oturduğumda, telefonuma düşen muzip flörtöz mesajlara gözüm kaymasın diye irade göstermek zorunda kalıyorum.

Kafasını hukuki projelere ve yogaya takmış Sezen; yalnızca sabahlıkla gezmek ve sürekli aşk yaşamak isteyen Alara; yemekler, yüz maskeleri hazırlayan, film izleyerek sakin günler geçirmek isteyen Emine yanlarımla, hepsine kendi alanını ve zaman dilimini açarak gayet keyifli ve renkli günler geçiriyorum.

030ee3198ae58c527bd2e0cdc111372f

Karantina dönemini kendimi iyi hissederek geçirmemde yoganın gerçekten çok büyük bir etkisi oldu. Bir konuda endişeye kapılmışken veya kendime gereğinden fazla yoğunlukta bir ajanda yaratmışken sırf yoga matının üzerine çıkmak bile bir değişim yaratıyor. Vücudumu olduğu kadar, düşüncelerimi ve ruh halimi de hizalıyor.

Yavaşlıyorum, hislerimi fark ediyorum. Her şeyi hemen şimdi ve bugün yapmak zorunda olmadığımı hatırlıyorum. “Yaşıyorsun, sağlıklısın, günlerin çok, şimdi bu ana dön ve tadını çıkart. Her şeyi bugün yapmak zorunda değilsin.” diyorum kendime. Sakinleşiyorum. 

Evde yoga yapmak oldukça pratik,  ihtiyacınız olan tek şey yoga matı. Zor bulunan spor aksesuarlarına, özel kıyafetlere ihtiyacınız yok. Üzerinize rahat olan her şeyi giyebilirsiniz, blok yerine kalın kitaplar kullanabilirsiniz. Benim hukuk kitaplarım kariyerlerine yoga bloku olarak devam ediyorlar örneğin. 🙂

66fe5744815674c5f2c756b10146efc6

“Yogaya başlamak için en iyi ders hangisi?”, “Evde yoga yapmak için tavsiyen var mı?”, “En iyi yoga hocası kim?” sorularının cevabına gelince…

Bunun kahve tercihi gibi oldukça kişiye özel olduğunu vurgulamak isterim. Herkes farklı bir yoga türünden hoşlanabilir, aynı tür yogayı iki farklı hoca ile yaptığınızda birini sevip diğerini sevmeme ihtimaliniz bile var.

Bu yüzden deneyin, sürekli deneyin ve farklı derslere katılın. Böylelikle kendinize, ruhunuza ve vücudunuza da güzel bir hediye vermiş olursunuz. Özellikle bu günlerde, bu kadar çok ücretsiz ve kolay erişilen ders varken, bu fırsatı değerlendirmemezlik etmeyin.

Ben genel olarak özensiz hissettiren, yapalım bitsin enerjisi veren, hareketleri geçiştirme anlatan hocaları sevmiyorum. Bir de oldukça dinamik hareketler yaptırırken klasik müzik veya ninni kıvamında mantralar açan, hareket – müzik uyumu yakalayamayan dersler beni kaybediyor.

Son bir aydır derslerine girmeye bayıldıklarım ve yakından takip ettiklerim karşınızda:

Eğer ki İngilizce ile sorun yaşamıyorsanız bence Adriene müthiş bir başlangıç. Özellikle de Revolution serisini ben çok seviyorum. Sürekli aynı hareketleri yaptırmadığı için, her dersinin enerjisi, akışları ve ritmi farklı olduğu ve tekrar içermediği için kesinlikle keyifli dersler yapıyor. Bence düzenli yoga dersi veren birisi için en zor şey, tekrara düşmemek. Adriene bu açıdan inanılmaz yaratıcı. Üstelik de otuz günlük seriler halinde kayıtlı dersleri olması, düzenli yapmanız için de daha teşvik edici olacaktır.

Gerçekten çok severek takip ettiğim ve çok faydasını gördüğüm bir instagram hesabı. Haftanın her günü için meditasyon, pilates, yoga ve çeşitli söyleşiler içeren dolu dolu bir canlı yayın akışı sunuyorlar. Özellikle farklı dersler deneyip, en sevdiklerinizi seçmeniz için çok güzel bir seçenek.

Benim yukarıda bahsettiğim Sweaters Community ile radarıma girdi İrem. Karantina dönemindeki ganimetlerimden kendisi. Yoga dersleri vermenin dışında, Ayurveda konusunda da sohbetler ve bilgilendirmeler yapıyor. (Ayurveda yeni ilgi alanım – instagram postlarımdan da fark etmişsinizdir, bundan ayrıca bahsedeceğiz.) 

İrem’in özellikle yin yoga derslerini denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

1ed5f24b3b02a8b13c62c3edd6a9091f

Benim birlikte M&A projelerinde hırpalandığım, eksi çalıştığım bir ofisten çok sevdiğim bir arkadaşım kendisi. Yoga eğitimlerine gitmeye bir türlü fırsat bulamamış, bu macerasına eşlik edememiştim. Zoom dersleri ile sonunda onun hocalığına kendimi teslim etmeye başladım.

Zoom üzerinden sabit saatli derslere katılmak benim açımdan çok pratik olmasa da, yakalayabildiğim her dersine katılıyorum ve her seferinde o matın üzerinden oldukça keyifli kalkıyorum. Bunu mecburiyetten değil, tam aksine keyif aldığı için yaptığı sonuna kadar hissediliyor.

Instragram hesabından yalnızca meditasyonlarını yayınlıyor, derslerini zoom üzerinden yapıyor. Çok isterseniz bence sizi kırmaz, kabul eder bu derslere. Önümüzdeki ay başında da yogaya başlangıç için online bir kamp düzenleyecek. Onun deyişi ile “Belki hayatın değişmeyecek ama yeni bir bakış açısı neden olmasın?” Detaylara şuradan ulaşabilirsiniz. 

“Ay şekerim Tulum’da bir yoga dersindeydim, şimdi çıktım.” gibi cümleler kurmamı sağlıyor kendisi. Tulum’da bir yoga stüdyosu var, bulunduğu yerin enerjisini sonuna kadar taşıyarak oldukça dinamik dersler yaptırıyor. Genel olarak derslerini Zoom üzerinden veriyor, ancak örneğin yakın zamanda Bonjuk Bay’in instragram hesabı üzerinden de canlı yayın yaptı. Instragram hesabından takip edebilirsiniz güncel programını. Yoga yapmasanız da deniz kıyısındaki yoga pozlarına bakmak bile içinizi açacaktır.

Bu virüs dönemi bitince Boston’a gitmek konusunda beni inanılmaz gaza getiren, neon kıyafetler giyip technolar eşliğinde yoga yapılan stüdyolardan bahseden Ceren sayesinde keşfettiklerimden Erica.

Dansçı olmasının bir artısı olarak müthiş akışlar yapıyor derslerinde. Yaptığı dersle müziklerinin uyumu şahane. Ayrıca gerçekten dans edilen hip-hop yoga dersleri de veriyor. Türkiye’deki bütün power yoga derslerinden çok daha keyifli dinamik bir yoga yaptırıyor. Şiddetle tavsiye ederim.

Daha önce hiç denemediğim pek çok yoga türü de içeren (Iyengar Yoga, Hormon Yogası) ve ayrıca aile dizilimi, şevkat çalışması gibi söyleşiler de içeren kapsamlı bir haftalık programları var. Dersler Zoom üzerinden yapılıyor. Bu hafta mümkün olduğunca çok derse katılarak deneyimliyorum. En sevdiklerimi ayrıca paylaşacağım.

7a214ac2ba7aa34a71c0d9b111998b8a

Bu düzenli takip ettiklerim dışında, katılıp sevdiğim meditasyonları, güzel olduğunu düşündüğüm söyleşileri Mushaboom8 intagram hesabından paylaşıyorum. Oradan da takip edebilirsiniz.

Sizin favori dersleriniz hangileri? Hangi hesapları takip ediyorsunuz? Zoom mu yoksa IGTV üzerinden olanları mı seviyorsunuz?

Esneyerek, yukarı uzanarak, kendinizi çok severek kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s