Ali Express’ten Alışveriş 101

Ali Express’ten Türkiye’ye gönderim nasıl oluyor? Ali Express çok ucuz mu? Ali Express’ten ne almalı, ne almamalı, alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli?

Bundan bir yıl öncesine kadar gözüm kapalı olarak, “Girin beğendiğiniz her şeyi alın. Kötü çıkarsa Starbucks’tan aldığınız bir kahveyi yanlışlıkla dökmüş kadar zararlı çıkarsınız.” derdim. Dolar kuru bu kadar artmamıştı, çok büyük hacimli olanlar hariç kargolar ücretsizdi ve Türkiye’de paket başına bir ücretlendirme sistemi başlamamıştı. 20-30 TL ödeyerek harika aksesuarlar almanız mümkündü.

Ne yazık ki bugün artık Ali Express o kadar da ucuz bir alışveriş sitesi değil. Fiyatlar dolar ile belirlendiğinden ve dolar kuru yükseldiğinden ürünlerin satış fiyatı hala çok pahalı olmasa da “kahve kadar ucuz” değil.

Diğer yandan son zamanlarda ücretsiz kargo uygulaması da bitti, alışverişlerinizin üzerine bir kargo ücreti ekleniyor. Bunlar Ali Express’e ödediğiniz tutarlar. Bir de paketinizi size getiren PTT memuruna ödemeniz gereken tutarlar var: Gümrük vergisi ve gümrük sunum ücreti. Yaklaşık olarak 20TL tutuyor.

Yine de Ali Express’ten alışveriş yapılır mı? Eveeet! Ama ne alacağınızı doğru seçmeniz lazım.

Örneğin Trendyol’da 100TL’ye satılan bir şeyi Ali Express’ten 60TL’ye almak bekleme sürenizi ve PTT memuruna ödeyeceğiniz gümrük ücretlerini düşününce hiç mantıklı değil. Bu yüzden Trendyol’a düşecek kadar yaygınlaşmış ürünler için Ali Express’i tercih etmenizi tavsiye etmem.

Somut örnek üzerinden gidelim: Çok meşhur olan GuaSha için bir set Ali Express’te 35TL ve kargo ücreti 32 TL. Buna ödeyeceğiniz gümrük vergileri ile yaklaşık 90TL’ye mal olacak ve size en az bir ay sonra ulaşacak. Benzeri şu anda Trendyol’da 70TL ve kargo ücretsiz.

Diğer yandan ben bunları Türkiye’de bu kadar yaygınlaşmadan ve kimse bilmiyorken almıştım. Bütün markalar üretimlerini Çin’de yaptırdığı için herkesten önce sonradan çok popüler olacak bir çok şey satın alabilirsiniz. Ali Express’in ana sayfasında çok görmeye başladığım her şey yaklaşık 3-6 sonra Türkiye’de bir anda çok popüler oluyor. Her türlü bakım malzemesi ve çantalar için geçerli.

Yani Aliexpress’i kullanmak için müthiş bir sebep: Türkiye’de olmayan şeyleri satın almak. Trendsetter olmak için iyi bir yol. Ali Express’te çok görmeye başladığınız her şey bir sonraki sezon her yerde karşınıza çıkmaya başlıyor. Trend olmayanlar ise orijinal parçalar olarak kalıyor. Benim buradan aldığım pek çok şeyi herkes “Aaa çok güzelmiş. Nereden aldın?” diye soruyor, çünkü benzeri yok. Aldıklarımdan birkaç örneği şuraya bırakayım: Maymunlu gözlüklerim, nakışlı neon pasaport kılıfım, en çok sorulan kolyem, yoga matım.

Diğer bir sebep de, hala bazı şeyler, bütün bu ek maliyetlere rağmen bizdeki satışından çok daha ucuz oluyor. Özellikle de indirimleri takip ederseniz. Pek çok Instagram butiğinde satıldığını gördüğüm elbiseleri 1/5 fiyatına Ali Express’ten alabilirsiniz. Örneğin şu akrilik çantanın benzerleri Türkiye’de hiç bir halde 600TL’den ucuza satılmıyor.

Ben alışveriş orucundayken, alışveriş isteğimi bastırmak istediğimde Ali Express’e girip oradan oraya zıplayarak sevdiklerimi favori listelerime ekliyorum. Genel olarak alışveriş yapmadan önce biraz keşif yapmanızı tavsiye ederim. Hatta listenize ekleyip biraz bekleyin, arada sırada gerçekten -bizdeki sahte indirimlerin aksine- %50 oranında düşüyor fiyatlar.

Ve alışveriş yapmaya karar verdiyseniz, en önemli noktaya geliyoruz: Aman dikkat, sadece satıcı fotoğraflarına bakarak satın almayın! Yoksa paketi açtığınızda büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Herhangi bir ürünü beğendiyseniz, aşağıda “Müşteri Değerlendirmeleri” başlığının altında “Fotoğraflar” kısmı var. Satın alan kişilerin ellerine geçen ürünleri paylaştığı yer burası. Satıcının bol photoshoplanmış çektiği fotoğrafların aksine, kişilerin satın aldıkları paketten ne çıktığını gösteren fotoğraflar bunlar.

Ben bu güne kadar ne bekliyorsam paketi açtığımda onu veya daha iyisini buldum, çünkü böyle müşteri fotoğrafı olmayan hiç bir ürünü satın almadım. Ali Express’e dair verebileceğim en büyük püf nokta bu.

Şu linkten üye olursanız da 196TL’lik bir indirim kuponu kazanıyor olmanız lazım. İlk denemenizi yapmak için gaza geldiyseniz de en azından çok para harcamamış olursunuz. 🙂

Son olarak “Güvenilir mi?” sorusunu cevaplayalım. Benim bugüne kadar sipariş verdiğim ürünlerden elime ulaşmayan hiç olmadı. Yalnızca bir koltuk kılıfı gümrüğe takıldı, İkitelli’deki PTT’ye gitmem için bir tebligat geldi bana. Tabii ki gitmedim. Aliexpress’e bir mail attım, ürünün gümrüğe takıldığı için elime ulaşmadığını belirttim, bir hafta içinde de para iadesi aldım.

O yüzden en büyük özeni ürünü seçerken göstermenizi tavsiye ederim. Paket elinize ulaşmazsa para iadesi yapılıyor, ama elinize ulaşan ürün beklentinizi karşılamazsa, Türkiye’deki alışverişleriniz kadar pratik bir iade usulü yok.

Arada böyle bilgilendirici yazılar yazalım mı? 🙂

Keyifle ve keşfederek kalın!

Ali Express’ten Alışveriş 101” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s