Not Defterim: Evde Neolokal, Normal People, Kaderin Kodu, Çevre için İyi Hareketler, Power Yoga

Yasak ve kısıtlamaların sürekli değişmesi, tahminimizden oldukça uzun bir dönemi kısıtlamalarla geçirmemize rağmen vaka sayılarının hiç olmadığı kadar çok artması, tedbirli olmak istemekle artık sıkılmaya başlamak uçları arasında gidip gelmeler derken, tuhaf günler devirmeye devam ediyoruz.

Ben ya bu duruma da adapte oldum ya da havaların yavaş yavaş güzelleşmesi, sabah uyandığımda dışarıda ışıl ışıl bir güneş görmenin etkisiyle bugünlerde oldukça keyifli ve üretkenim.

İş tempomun yoğunluğu devam ediyor, projeler ve toplantılar sürekli evden çalışmama ve haftasonlarımı dilediğim gibi organize etmeme izin vermiyor. Yine de içinde bulunduğumuz kısıtlamalara rağmen, mümkün olduğunca çok kendime vakit ayırmaya ve keşfetmeye çalışıyorum. Bu aralar keşfettiklerim, size de ilham olması ve keyif vermesi niyetiyle karşınızda.

  • Evde Neolokal

Restoranlar yeniden kapanmışken, evde yemek pişirmekten hevesini alanlar ve klasik paket servis yiyeceklere doyanlar için harika bir tavsiyem var.

Ön hazırlığı yapılmış malzemeler ile çok pratik bir şekilde, şef restoranında yemek yeme deneyimini evde yaşamaya ne dersiniz?

Geleneksel lezzetlerimize yaptığı sıradışı dokunuşlar ile muhteşem sunumları bir araya getiren ve tadım menüsü konusunda iddialı Neolokal, bu günlerde tadım menülerini Evde Neolokal projesiyle mutfağınıza taşıyor. 

Sıfır Atık hareketinden ilham alarak, bütün malzemeleri olabilecek her yönü ile değerlendiren tadım menüleri hazırlıyor. Ekmek, başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan dörtlü, çok hızlı hazırlayabileceğiniz biçimde paketlenmiş ve numaralandırılmış olarak kapınıza kadar geliyor.

Hiç bıçak dahi kullanmadan, ön hazırlığı tamamlanmış malzemelerle dolu numaralanmış paketleri sırası ile kullanarak, 15 dakika gibi bir zaman diliminde, kuzu ve kuru meyveler ile tatlandırılmış kuzu mutancana, kuzu suyuna firik bulgur pilavı ve rakılı maruldan oluşan ve kesinlikle çok şık görünen tabaklar hazırlayabiliyorsunuz. Size gelen paketlerin içinde soslar ve kalıplar dahil her şey var, menüyü hazırlamak için hiç bir ek malzemeye ihtiyaç duymuyorsunuz.

Kalabalık gruplar için biraz pahalı bir organizasyona sebep olabilir, ancak özellikle bir veya iki kişiyseniz bu deneyimi şiddetle tavsiye ederim.

  • Normal People

Netflix’e alternatif içeriklere de ulaşabilmek için BluTv’ye üye oldum. Netflix kadar geniş bir yelpaze sunmasa da, izlediğim iki dizinin ikisi de gerçekten çok iyiydi. Bunlardan ilki Jude Law’u Papa rolünde izlediğimiz Young Pope. Replikleri, görselleri ve Jude Law’un yakışıklılığı akılları baştan alacak kadar iyi. Ben geç keşfedenlerden oldum bu diziyi, ancak izlemediyseniz öncelikle bunu şiddetle tavsiye ediyorum. Bizim ailede ilk defa hepimizin bu kadar beğendiği bir dizi oldu.

İkincisi de Normal People. Son zamanlarda çok konuşulan ve methedilen dizilerden biri. Hiç beklenmediği kadar çok beğenilip ilgi gördüğünden bahsediliyor. İlk bölümü izlediğimde, biraz abartıldığını düşünmüştüm, ancak ikinci bölümden itibaren başından kalkamadım. Duygusal boşluklar, travmalar, farklı hayat koşulları, iki kişinin birbirini sevmesinin bir ilişkiyi devam ettirmeye yetememesi… Uzun zamandır izlediğim diziler arasında duyguları izleyiciye en iyi geçiren dizi olduğunu söyleyebilirim. Bazı sahnelerde sanki dizi izlemiyor da, o olayları ben yaşıyormuşum gibi kalbim kırıldı. Son zamanlarda izlediğim en iyi öpüşme sahneleri de bu dizide.

  • Kaderin Kodu – Ünal Güner

Yargılarımızın, tekrara düşerek yaptığımız davranışların aslında hayatımızı oluşturduğunu ve hayatımızdaki her şeyi bizim yarattığımızı ve çektiğimizi anlatan güzel bir kitap. Diğer yandan adı “Kaderin Kodu” olunca, bunları nasıl keşfedeceğim konusunda bir el kitabı olacağı beklentisine girmiştim. Pek çok canlı yayınını izlediğim ve dinlediğim Ünal Güner’in kitabından beklentilerim muhtemelen o kadar yüksekti ki, bu kitap bana o yüksek beklentilerimin karşılığını vermedi.

Kitaptan sevdiğim cümleler:

“Seni merkezde tutacak olan, kendini başkaları üzerinden tanımlamaktan kurtulup, dışarının senin kim olduğuna karar verdiğini fark etmen ve bu yetkiyi onlardan almandır.”

“Seçimlerini değiştirebilmek için neyi değiştiremediğini fark etmelisin. Gece aldığın kararı zihnin aracılığı ile kendini ikna ederek aldıysan sabah olduğunda o kararını uygulayamazsın.”

“Dağınıksan başladığın işleri bitirmekte ve kendine gelecekle ilgili planlar yapmakta zorlanıyorsundur ya da uygulamaya koyamıyorsundur. Anlamsızca depolanan eşyaların ihtiyacın bitmesine ve işlevlerini yitirmesine rağmen hala orada durmaları aslında senin geride bırakamadığın yaşanmışlıkları anlatır.”

“Her şey yolunda değilmiş gibi hissettiğim de olur bazen. Böyle durumlarda hep şunu sorarım kendime: Neden bu oyuncu benim hikayeme dahil olmuş olabilir, itiraz edeceğim olayları neden hayatıma dahil etmiş olabilirim?”

  • Temiz.co ve Mushaboom Dükkan

Bu blogu takip edenler biliyordur. Uzun bir süredir azalmaya, daha az satın almaya çalışıyorum. Hala minimal bir insan olmaktan fersah fersah uzak olsam da, son bir yıl içinde büyük adımlar attım. Kendi olağan düzenime kıyasla çok az alışveriş yapıyorum. Aldığım her şeyin uzun süre severek kullanacağım şeyler olmasına özen gösteriyorum. Büyük bir hızla da ihtiyacım olandan çok fazla sayıda olan kıyafeti yeni sahiplerine kavuşturuyorum.

Yeni bir ayakkabı almak yerine, Temiz’e ayakkabılarımı yollayarak gıcır gıcır hale getirmekten ve bu vesileyle 90 kilo kadar karbon salınımı fazladan yaymamış olmaktan gururluyum. Bahar gelmişken, yeni ayakkabı alışverişi yapmadan önce dolabınızdakilerden kaçı iyi bir kuru temizleme ile adam olur, göz atmayı ve denemeyi unutmayın. İndirim kazanmak isterseniz kupon kodu olarak SEZ2895 kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu aralar Mushaboom Dükkan‘a bir sürü hediye dahil çok fazla parça yüklüyorum. Kendinize çok uygun fiyata harika parçalar alarak, benim de azalmama yardımcı olabilirsiniz. ❤ Artık sadece kıyafet değil, ev eşyaları, aksesuarlar, kitaplar da Mushaboom Dükkan’da olacak.

  • Yaza Hazırlık: Travis Eliot – Power Yoga

Ben bir süredir tembelleşmiştim, hiç spor yapmıyordum. Bikini giyeceğimiz günlerin yaklaşmasının heyecanıyla bugün itibarıyla yeniden evde spora başlamaya karar verdim.

Evde yoga için çeşitli tavsiyelerimi daha önce şu yazıda paylaşmıştım. Bugün itibarıyla da Travis Eliot’un Youtube kanalına sardım. Haftada en az üç kere yapmayı hedefliyorum.

Söylenerek değil, içinde bulunduğunuz koşullarda yapabileceğinizin en iyisiyle,

Keyifle, keşifle, kendinize iyi bakarak kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s